גג סולארי – הכל על אודות קרינה

3 דקות קריאה בתכנון נכון ובהתאם לתקן, התקנה והפעלה של מערכת סולארית אינה מעלה רמת קרינה קיימת במבנה. קראו כיצד תוכלו לוודא שההתקנה מתבצעת על פי כל התקנים של ארגון הבריאות העולמי. 

קרינה ממערכת סולארית

גג סולארי הוא מערכת לייצור חשמל. מערכת כזו כוללת רכיבים פולטי קרינה בלתי מייננת בתדרים נמוכים מאוד (Extremely Low Frequency או ELF). כל מכשירי החשמל הביתיים (מזגן, מקרר, מיקרוגל ועוד) אף הם פולטים קרינה זו. במערכת הסולארית הרכיבים פולטי קרינת ELF הם הממיר וכבלי החשמל. הכבלים פולטים קרינה ברמה נמוכה משמעותית לעומת הממיר. הפאנלים הסולאריים עצמם אינם פולטים קרינה כזו. חשוב לציין שזו איננה הקרינה שנפלטת מטלפונים סלולריים או אנטנות סלולריות. ובוודאי שאין מדובר בקרינה מייננת (כמו זו של מכשירי רנטגן וכדומה). אחד המאפיינים הבולטים של קרינה מסוג זה הוא שהיא דועכת במרחק קצר יחסית מהמקור שלה. כדי להמחיש מה זה אומר בדיוק –  מספיק שתתרחקו כמטר אחד (ואפילו פחות מזה) מארון החשמל בבית שלכם וכבר לא ניתן יהיה לאתר כמעט שום דבר במד קרינה (כמו שרואים בסרטון הזה של תנועת "הורים למען האקלים״). לכן הרחקה מספקת הוא האמצעי היעיל ביותר להבטיח כי החשיפה שלנו לקרינת ELFבחיי היומיום תהיה נמוכה מאוד (עוד על כך בהמשך).

מה אומרים הרופאים

מחקרים מטעם ארגון הבריאות העולמי בדקו את נושא הסכנות ממקור קרינה זו מאז שנות ה-90, ולא מצאו השפעות משמעותיות של קרינה זו ברמות חשיפה נפוצות בקרב הציבור הרחב על הסיכון לחלות בסרטן או בהקשר לתופעות אחרות – וזאת על בסיס כ25,000 מאמרים שפורסמו בנושא ב-30 השנים האחרונות. הממצאים שנמצאו במחקרים אפידימיולוגיים – שבוחנים קשר בלבד בין קרינת ELF ותפוצת מחלות אלה חלשים ובעלי סתירות. אין מחקרים שהראו קשר ישיר (כלומר שהקרינה הזו גורמת למחלות) ולא זוהו מנגנונים ביולוגיים שיכולים להסביר קשר כזה. זאת בניגוד להשפעת עישון אשר עבורה נמצא קשר ישיר לתחלואה. זוהי הסיבה לאזהרות חמורות על קופסאות סיגריות. לעומת זאת, הארגון הגדיר תקני סף לחשיפה בטוחה לקרינה עבור מכשירי החשמל הביתיים. לסיכום – אמנם הארגון מגדיר את קרינת הELF כגורם מסרטן אפשרי, אך חשוב לדעת שגם גם שתיית קפה נכללת בקטגוריה זו. אם לצטט את "השורה התחתונה״ כפי שהיא מופיעה באתר הארגון: "Most scientists and clinicians agree that any health effects of low level electromagnetic fields, if they exist at all, are likely to be very small compared to other health risks that people face in everyday life.”

מה אומרים התקנים

התקנים שנקבעו על ידי ארגון הבריאות העולמי לרמות חשיפה לקחו בחשבון מקדם ביטחון משמעותי על בסיס עקרון הזהירות המונעת. על בסיס תקן זה נקבעו גם התקנים בישראל. התקנים שמגדירים המשרד להגנ"ס ומשרד הבריאות מתייחסים לשני סוגים של ספי חשיפה, שמטרתם למנוע בביטחון מלא השפעות בריאותיות ידועות:
  • סף חשיפה בריאותי – המתייחס לחשיפה קצרת מועד, שנקבע על 2000 מיליגאוס. זה רלוונטי רק לאנשי מקצוע שעוסקים בעבודה עם מערכות חשמל כאלה ואחרות ולא רלוונטי לרובנו בחיי היומיום שלנו.
  • סף חשיפה סביבתי – המתייחס לחשיפה ממושכת, שמוגדרת כ"שהייה של 4 שעות ביום במשך חמישה ימים בשבוע" (כגון בתי מגורים, משרדים ומוסדות לימוד). הסף שנקבע ע"י משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה הוא 4 מיליגאוס – סף לממוצע ביממה בתנאים של צריכת חשמל אופיינית מרבית (מתוך אתר המשרד להגנת הסביבה).

ספציפית לגבי ממירים סולאריים

באשר למערכות פוטו-וולטאיות, המשרד להגנת הסביבה הגדיר שיש לוודא כי:
  • הממיר מותקן במרחק של לפחות ארבעה מטרים מאזורי שהייה ממושכת. ממירים מתקדמים יותר (אלה הנמצאים בשימוש רווח כיום) יותקנו במרחק של חצי מטר מאותם אזורים. ממירי מערכות גדולות יותר (50 קילוואט ומעלה) יותקנו במרחק בטיחות של שלושה מטרים.
  • כבלי הזרם החלופי יותקנו במרחק של לפחות חצי מטר מאזורי שהייה ממושכת.
בדומה להנחייה לפיה אין למקם את ארון החשמל ליד חדרי השינה בבית.

מה זה אומר בפועל לגבי מערכת סולארית בבית או בבניין שלי?

בתכנון נכון ובהתאם לתקנות, התקנה והפעלה של מערכת סולארית אינה מעלה רמת קרינה במבנה. הממיר ימוקם גבוה מעל מקומות בהם שוהים אנשים (עליות גג, חדרי משאבות, פיר מעלית). או מעל אזורים במבנה שבהם אנשים אינם שוהים בד״כ (מסדרונות, מחסנים, פירי מדרגות כיוב׳).
איך אפשר להיות בטוחים שההתקנה נעשתה לפי התקנים?
עובדים רק עם חברת התקנה סולארית מורשית בעלת הידע והמומחיות הנדרשים. דרשו מהחברה במסגרת חוזה ההתקנה את התנאים הבאים:
  • אישור תכנון מפורט של המערכת וספציפית מיקום הממיר והכבילה שמובילה ממנו אל ארון החשמל
  • ביצוע בדיקות קרינה תקופתיות
  • במידה ונמצאת חריגה בערכי הקרינה מסיבה כלשהי – השבתת המערכת לאלתר עד לטיפול בנושא
לקריאה נוספת:
יש לכם שאלות נוספות? מעוניינים לראות הדגמה של בדיקת קרינה בבית עם גג סולארי? צרו איתנו קשר: info@sunforeveryone.org