עידוד התקנת פאנלים סולאריים בבניינים משותפים בישראל – מחקר התנהגותי איכותני וכמותי – דו״ח סופי

מחקר כלכלי התנהגותי ראשון מסוגו שבוצע עבור "שמש לכולם" מזהה כיצד ניתן לשכנע בעלי דירות להתקין גגות סולאריים בבניינים משותפים. המחקר מפורסם לראשונה במסגרת הועידה השנתית של "האגודה הישראלית לאקולוגיה וסביבה"

מיזם "שמש לכולם" הוא מיזם משותף של עמותת הפורום הישראלי לאנרגיה, קרן קימת לישראל ומשרד האנרגיה, שמטרתו להביא להקמת גגות סולאריים במרחב העירוני ובפרט בבניינים משותפים. מדוע עד כה לא נעשו התקנות של מערכות סולאריות על גגות של בניינים משותפים ואיך ניתן לשנות זאת? זאת השאלה המרכזית אותה בחן המחקר שבוצע ע"י פרופ' איל פאר מהאוני' העברית וד"ר דניאלה שידלובסקי, מומחים בכלכלה התנהגותית, עבור "שמש לכולם", אשר מפורסם היום (12.7) לראשונה, ומוצג במסגרת הועידה השנתית של "האגודה הישראלית לאקולוגיה וסביבה" בגני התערוכה, תל אביב. השאלה חשובה במיוחד לאור העובדה שדוח של המשרד להגנת הסביבה הראה כי פוטנציאל זה יכול לתת מענה לקרוב ל- 30% מכלל צרכי החשמל של מדינת ישראל. בסוף שנת 2020 עבר תיקון חקיקה אשר הוריד את רף ההסכמה הנדרש בין דיירי הבניין להקמת גג סולארי מ-100% ל2/3 מבעלי הדירות בלבד. למרות זאת, מספר ההתקנות הסולאריות בבניינים משותפים נותר אפסי. המחקר זיהה מספר חסמים עיקריים הגורמים לכך שהמערכות הסולאריות עדין לא הגיעו לבתים המשותפים:
  1. הכדאיות הכלכלית נמוכה בשל חלוקת ההכנסה בין בעלי דירות רבים
  2. קושי בהשגת מימון לרכישת המערכת הסולארית
  3. תהליך מורכב הן מול השכנים והן מול גורמים נוספים (חברת ההתקנה, חברת חשמל, חברת ביטוח), הדורש זמן ומאמץ רבים מועד הבית או מובילי המהלך בבניין.
תוצאות ניסוי-סקר שנערך במסגרת המחקר בקרב כ1000 בעלי דירות בישראל הראו כי:
  1. 57% מבעלי הדירות יעדיפו להשכיר את הגג לחברה סולארית שתקים ותתחזק את המערכת במשך 25 שנה, לעומת 33% שציינו שיעדיפו לרכוש אותה מכספם או מתוך הלוואה, על אף העובדה שפירוש הדבר הוא תגמול כלכלי נמוך יותר לבניין. הייתרון של השכרת הגג נמצא רלבנטי לכל גודל גג – מגדול ועד קטן. 
  2. העברת ההכנסות לטובת ועד הבית ותחזוקת הבניין (כגון שיפוץ) מעלה את הסיכוי להסכמה עבור הצעות השכרה- מ60% ל-66%. כך שרק במצב זה הבניין מגיע לרף ההסכמה הנדרש בחוק של שני שליש. 
  3. באופן מפתיע, התברר כי הקשר בין עמדות כלפי סוגיות סביבתיות למוכנות להתקנת מערכת סולארית היה יחסית חלש: כאשר הוצג מסר אקולוגי ההעדפה להשכרה הייתה 65% (בדומה להעדפה הכללית), אנשים עם עמדות סביבתיות חזקות יותר נטו לבחור בהצעת ההשכרה מעט יותר, אך ממצא זה אינו מובהק סטטיסטית. 
  מסקנות המחקר מצביעות על כך, שבבניין משותף הפרוייקט צריך להיות כמה שיותר פשוט וקל עבור הדיירים, כך שאנשים ישאלו את עצמם: "בעצם, למה לא?" 
לקריאת הדוח המלא